TRADYCYJNY SAD II APEL Z OKAZJI DNIA EUROPY (UNII EUROPEJSKIEJ)

Dnia 10 maja 2019 r. odbył się apel z okazji Dnia Europy (Unii Europejskiej). Uczniowie klas 0 – VIII wysłuchali wiadomości dotyczących historii oraz symboli Unii Europejskiej, a także obejrzeli prezentację nt. „Polska w Unii Europejskiej”. Również na korytarzu w szkole uczniowie mieli okazję zapoznać się z symbolami i informacjami odnoszącymi się do Unii Europejskiej. Oto zdjęcia z przygotowanej imprezy. Apel przygotowała Dorota Popławska.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„IV PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU

NA PRZERWIE”

15 maja 2019 r. uczniowie klas „0”, I, II, III i IV brali pierwszy raz udział w Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Było 48 uczniów i nauczycieli wszystkich  jednocześnie na dwóch przerwach śródlekcyjnych . Oprócz bicia rekordu celem akcji było przede wszystkim:

 • promocja czytelnictwa
 • integracja uczniów
 • zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego
 • zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji    

 

„TYDZIEŃ DLA ZIEMII”

W dniach 24- 30 kwietnia w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny: „Tydzień dla Ziemii”.  W realizację projektu włączyła się cała społeczność uczniowska, a także mieszkańcy  okolicznej wsi .  Realizując  ten tydzień kierowaliśmy się potrzebą  włączenia szkoły w powszechną edukację dotyczącą zasad i korzyści wynikających z segregacji odpadów i ich przetwarzania oraz rozpowszechniania proekologicznych nawyków i zachowań. W kolejnych dniach tygodnia uczniowie zmagali się z różnymi działaniami. 


SPOTKANIE KLAS 0-III Z GEJSZĄ ARIKO W MGO-K W BIAŁEJ PISKIEJ


WIZYTA BISKUPA EŁCKIEGO JERZEGO MAZURA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 26 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z biskupem ełckim Jerzym Mazurem. Podczas wizyty uczniowie kl. V – VIII odegrali krótkie scenki dot. życia św. Ojca Pio. Przedstawienie przygotowały p. Dorota Popławska oraz p. Emilia Wiśniewska.

 

 


Zespół „Ulęgałki” ze Szkoły Podstawowej w Kożuchach

1. Budowanie zespołu
Szkoła Podstawowa w Kożuchach przystąpiła do projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”. Celem tego przedsięwzięcia jest założenie oraz opieka nad sadem, składającym się z 5 drzew owocowych. W tym roku są to grusze uprawiane metodą ekologiczną. Mini sad będzie służył uczniom i całej społeczności szkolnej. Promocję projektu rozpoczęliśmy od przeprowadzenia 06.02.2019 r. apelu, podczas którego podano przyczyny podjęcia decyzji o udziale w projekcie oraz inicjatywie stworzenia mini sadu składającego się z roślin sadowniczych
o tradycyjnych odmianach. Wyjaśniono, że udział w projekcie polega na zbudowaniu zespołu, który samodzielnie zdobywa wiedzę, a także opiekuje się mini sadem. Ogłosiliśmy również konkurs na logo naszego projektu. Następnego dnia uczniowie zgłaszali się po zgody na udział w projekcie. Ostatecznie zwrócono 6 formularzy zgody rodzicielskiej. Pierwszym zadaniem członków zespołu było nadanie nazwy grupie. Na spotkaniu ustalono, iż będzie
ona nosić nazwę „Ulęgałki”. W ten sposób oficjalnie zawiązał się zespół w naszej szkole.
27 lutego dokonano rejestracji grupy na stronie organizatora. Do 27.02.19 r. trwał wcześniej ogłoszony konkurs na logo projektu. Swoje propozycje zgłosiło 12 uczniów. Na spotkaniu 04.03.2019 r. członkowie zespołu wybrali propozycję Ani, uczennicy klasy VI. Zwycięskie logo zamieszczono na gazetce na korytarzu szkolnym. Z podziałem planowanych działań, wśród członków „Ulęgałki” nie było problemów. Planowanymi działaniami w I etapie uczniowie podzielili się między sobą. Wybrano również lidera zespołu.

Zespół „Ulęgałki” naszej szkoły

Zespół „Ulęgałki” z opiekunem

Logo Zespołu

2. Zdobywanie wiedzy
05.03.2019r. opiekun zespołu przeprowadził zajęcia w szkole dotyczące znaczenia restytucji starych drzew pod hasłem „Moje ulubione owoce”. Na zajęciach obecnych było 74 uczniów oraz wychowawcy klas. Podczas zajęć nasz opiekun powiedział, że warto sadzić w przydomowych sadach stare odmiany drzew owocowych. Nasi koledzy i koleżanki wymieniali różne drzewa owocowe i owoce z tych drzew, nie znali jednak nazw drzew starych odmian. Wymieniali jedynie z jabłek: papierówki, antonówki i malinówki, a z gruszek tylko klapsy.
Główne tezy wykładu:
• Moje ulubione owoce z sadów przydomowych
• Znaczenie upraw tradycyjnych drzew owocowych
• Stare odmiany drzew grusz
• Przetwory z owoców
07.03.19r. nasza grupa postanowiła sama pogłębić swoją wiedzę na temat tradycyjnych odmian gruszy oraz uprawy metoda naturalną. Do zdobywania wiedzy w zespole wykorzystaliśmy Poradnik „Od laika do sadownika”. Po przeczytaniu Poradnika
i wspólnie zastanawialiśmy się, jak powinien wyglądać nasz sad. Jak powinno się pielęgnować sad metodami naturalnymi. Kacper, Kinga i Izabela zajęli się poszukiwaniem okolicznych sadowników, którzy zadeklarowali również swoje wsparcie w naszym przedsięwzięciu. Tym bardziej, ze są to sadownicy w naszej bliskiej odległości od szkoły,
Magda- lider zespołu postanowiła przygotować prezentacje multimedialną, którą zaprezentuje na apelu szkolnym oraz wśród rodziców na ogólnym zebraniu w szkole.
Przystępując do projektu uczniowie zdawali sobie sprawę, że oprócz zapału, chcąc podołać planowanych zadaniom, musieli wyposażyć się w niezbędną wiedzę teoretyczną, którą dostarczyły niżej podane strony internetowe. Ważną również wskazówką , która dostarczyła wskazań na temat uprawy drzew owocowych był poradnik „Od laika do ekosadownika” dostępny na stronie głównej projektu oraz atlas: dawne odmiany gruszy uprawiane w Polsce.
http://www.stareodmiany.pl/grusze
http://niepodlewam.pl/grusze-odporne-stare-odmiany/
https://sekretyogrodnika.pl/10-najlepszych-odmian-gruszy/
http://www.szkolka-daniel.pl/stare-odmiany-grusz/
https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/grusze/
atlas: dawne odmiany gruszy uprawiane w Polsce. Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. Andrzeja A. Przybyły.
https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/projektowanie-przydomowego-sadu
Jeden z sadowników kazał się być dziadkiem Kingi. Dziadek Kingi i jego synowa obiecali, że będą nas wspierali w naszych działaniach. W szkole na spotkaniu w imieniu dziadka była synowa. Opowiedziała o swoim sadzie i jego prowadzeniu metodami tradycyjnymi. „Nasz sad ma 50a. Są w nim jabłonie(antonówki, malinówki, papierówki i odmiana zimowa), grusze, czereśnie, wiśnie, pigwy, śliwki, borówki amerykańskie, maliny, orzechy włoskie, agrest, porzeczki (czarne i czerwone). Najstarsze drzewa mają 70 lat a najmłodsze były sadzone 2 lata temu. Pielęgnacja polega na przycinaniu gałęzi oraz w przypadku konieczności wycinaniu chorych gałęzi. Do upraw używamy oprysków na insekty np. mszyce. Stosujemy opryski wykonane domowym sposobem, którego podstawowymi składnikami jest pokrzywa i piołun. W naszym sodzie nie używamy sztucznych nawozów. Do użyźniania gleby używamy kompostu. W naszym sadzie poświęcamy także dużo czasu na pielęgnacje trawy”.

 

3. Zaplanowanie sadu
Dla naszego sadu wybraliśmy miejsce położone przy szkole. Plac należy do szkoły oraz jest ogrodzony, więc uważamy, że będzie to dobre miejsce. Będziemy mieć do niego zapewniony dostęp w każdej chwili. Poza tym wszyscy uczniowie będą mogli korzystać z owoców tego sadu. Kiedyś rosły tam dwie jabłonie, jednak nie wytrzymały upływu czasu. Obecnie rosną tu jedynie dwie brzozy i jedna jarzębina. Wymiary naszego sadu to 18 m x 25 m. Jest w nim dużo wolnego miejsca na kontynuowanie upraw sadowniczych. Gleba nadaje się do posadzenia drzew owocowych, wcześniej również tam rosły i dobrze owocowały. Teren jest ogrodzony
i z jednej strony osłonięty ścianą budynku gospodarczego. 08 marca 2019 r. Pani dyrektor szkoły przedstawiła nasz zespół na apelu szkolnym oraz wręczyła nam zgodę na użytkowanie tego terenu, jak i na założenie naszego sadu.
Decydując się na założenie sadu, staraliśmy się dobierać odmiany grusz odpornych na mróz, nie mające zbyt dużych wymagań glebowych oraz czy są odporne na choroby, by w przyszłości nie wymagały stosowania dużych nakładów na stosowanie oprysków. Bardzo ważną rolę odgrywa również okres dojrzewania owoców
i ich smak. Do wybranych grusz przez nasz Zespół należą: dziekanka lipcowa, faworytka, komisówka, salisbury oraz bera boska. W naszym mini sadzie oprócz gruszy zamierzamy również posadzić rośliny towarzyszące. Wybieraliśmy rośliny mające pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie drzew owocowych, czyli np. takie, które wydzielając aromatyczne zapachy, przyciągające pożyteczne owady zapylające i zarazem odstraszające szkodniki drzew owocowych. Do roślin towarzyszących w naszym sadzie, a zarazem dobrze rosnących w cieniu oraz o małych wymaganiach pokarmowych należą:
• Lawenda- Zapach kwiatów lawendy odstrasza mrówki i mszyce
• wrotycz pospolity- pomaga odstraszyć niechciane szkodniki atakujące rośliny sadownicze. Dodatkowo wrotycz można wykorzystywać do przygotowywania wywarów, wyciągów czy gnojówek, które pomogą zwalczyć choroby drzew owocowych
• aksamitka – jej intensywny zapach sprawia, że stanie się tarczą dla szkodników atakujących drzewa owocowe. Dodatkowo niszczy w glebie szkodliwe dla roślin nicienie i ogólnie pozytywnie wpływa na wzrost drzew owocowych.

Planujemy również rozwijać nasz mini sad poprzez posadzenie kolejnych drzew owocowych. W naszym sadzie oprócz grusz planujemy posadzić też dwie wiśnie, w tym jedna wczesna, tzw. szklanka, a druga owocująca później – sokowa. Poza tym jedna czereśnia, raczej późna, ze względu na ataki szpaków oraz dwie jabłonie. Można też dodać do sadu dwie śliwy – jedną węgierkę (na powidła) i jedną renklodę, do bezpośredniej konsumpcji. Na pewno wystarczy miejsca w naszym sadzie na dosadzanie kolejnych drzew owocowych. Może i w kolejnych latach uda się zdobyć niezbędne fundusze na zakup potrzebnych nam drzew owocowych.

wygląd ogólny sadu pomiar wielkości sadu zgoda dyrektora
i obliczanie powierzchni na wykorzystanie terenu

FORMULARZ KOSZTORYSU

 

 

 

 

 

 

UWAGA: Organizator przewiduje dofinansowanie 5 szt. drzewek, ale Zespół może zdecydować od razu o założeniu większego sadu i z własnego budżetu dokupić dodatkowe drzewka. Poszukujemy sponsorów na zakup pozostałych drzew owocowych, starych odmian do naszego szkolnego sadu.

1.4. Promocja projektu

W ramach promocji naszego projektu lider Zespołu opracowała prezentację, którą przedstawiła na apelu szkolnym. Na spotkaniu obecnych było 72 uczniów oraz oddział przedszkolny.

Lider Zespołu, w imieniu całej drużyny „Ulęgałki”, zaprezentowała przygotowaną prezentację oraz Księgę Sadu, w której zapisujemy najważniejsze wydarzenia dotyczące realizacji projektu. Koleżanka opowiedziała o podjętej przez nas inicjatywie oraz o działaniach, które wykonaliśmy podczas zakładania sadu.
Na zabraniu ogólnym rodziców Lider Zespołu również przedstawiła prezentację multimedialną projektu, która bazowała na prezentacji skierowanej do uczniów. Koleżanka poinformowała rodziców, że podjęliśmy się zadania stworzenia mini sadu składającego się z roślin sadowniczych o tradycyjnych odmianach. Dodała również, że zespół powstał na skutek inicjatywy uczniów, a następnie przedstawiła jego skład.
W zaprezentowanym materiale podaliśmy przyczyny podjęcia decyzji o udziale w projekcie. Zachęcaliśmy również rodziców do zakładania własnych mini sadów. Zwracaliśmy się z prośbą o pomoc w tworzeniu naszego szkolnego sadu. W zebraniu szkolnym brało udział 26 rodziców i nauczycieli.

Nasze działania spotkały się z aprobatą zarówno ze strony rodziców jak i dzieci. W skupieniu wysłuchali naszych relacji, a dodatkowy atut działań stanowi fakt, iż w przyszłości wszyscy będą korzystać z dobrodziejstw natury w postaci smacznych owoców.
Kolejnym punktem promocji naszego projektu było rozpowszechnienie w Internecie informacji o działaniach podjętych przez zespół „Ulęgałki”.
Relacja z naszej pracy pojawiła się na stronie internetowej szkoły  pod nazwą Zespół „Ulęgałki ze Szkoły Podstawowej w Kożuchach.
Podejmowane przez nas działania dokumentujemy w Księdze Sadu. Jest ona dla nas kroniką, w której przedstawiamy działania związane z założeniem sadu oraz jego rozwojem od początku jego powstania.

WYNIKI  PIERWSZEGO  ETAPU

Pierwszy etap za nami. Zostaliśmy zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu „Tradycyjny Sad”. Nasz zespól „Ulęgałki’’ SP Kożuchy świetnie spisał się na pierwszym etapie, uczniowie zdobyli 576,00 punktów, jesteśmy na siódmej pozycji na 45 zespołów dostających się do drugiego etapu. Zajęliśmy 5 miejsce w klasyfikacji ogólnej zespołów z całej Polski, co jest niesamowitym

wynikiem pracy całego zespołu. Obiecany Grant na założenie sadu jest już w gminie. Nie możemy się doczekać kiedy będziemy mogli posadzić pierwsze drzewa. Szukamy sponsorów do powiększenia funduszy, które przeznaczymy na dokupienie innych starych odmian drzew owocowych i niezbędnych narzędzi. Mamy sponsorów. Bardzo im dziękujemy za okazaną pomoc.

24 kwietnia wydajemy pozyskany grant, zamawiamy nasze stare odmiany grusz w Gospodarstwie Sadowniczym Pana Piotra Szymczaka z Michrowa,  gmina Pniewy. Zamówione odmiany grusz to: Bonkreta Wiliamsa, Faworytka-Klapsa, Dziekanka Lipcowa, Komisówka oraz Salisbury. Zamówilismy również 2 czereśnie: Regina i Poznańska, dwie śliwy: Brzoskwinowa Jerozolimska i Renkloda Althana oraz jabłoń: Malinówka Oberlandzka.

26 kwietnia wraz z opiekunem i Panią Przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły udajemy się do sklepu ogrodniczego w Piszu. Zakupy się udały, mamy potrzebny sprzęt i rośliny towarzyszące.

PRZYGOTOWANIA  DO  ZAŁOŻENIA  SADU

29 kwietnia zaprosiliśmy Panią Beatę Sokołowską – Burmistrz Białej Piskiej oraz Panią Małgorzatę Piotrowską ( naszego sponsora) –radną gminy do posadzenia pierwszych drzewek owocowych tradycyjnych odmian w naszym sadzie. Zakładanie sadu zaplanowaliśmy na 6 maja. Wszystko mamy przygotowane.

To właśnie wiadomość o projekcie „Tradycyjny Sad” otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej.

ZAKŁADANIE MINI SADU

Dziś 06 maja 2019r. po uroczystości powitania Burmistrz Białej Piskiej pani Beaty Sokołowskiej oraz Radnej Białej Piskiej pani Małgorzaty Piotrowskiej oraz nauczycieli  i uczniów szkoły rozpoczęliśmy akcję promocyjną naszych działań w środowisku i gminie. Przygotowaliśmy dekoracje Zaprezentowaliśmy dotychczas zrealizowane działania przez nasz zespół „Ulęgałki” SP Kożuchy.

Po przedstawieniu dotychczasowej naszej pracy rozpoczęliśmy sadzenie drzewek zakupionych z grantu Fundacji BOŚ. Sadzimy 5 starych odmian grusz (Bonkreta Wiliamsa, Faworytka-Klapsa, Dziekanka Lipcowa, Komisówka oraz Salisbury). Dzięki ofiarności naszych sponsorów  posadzono również 5 innych starych odmian drzew owocowych (2 czereśnie: Regina i Poznańska, 2 śliwy: Brzoskwinowa Jerozolimska i Renkloda Althana oraz jabłoń: Malinówka Oberlandzka). Bardzo dziękujemy naszym sponsorom.

 

Pierwszą gruszę Salisburyposadziła grupa „Ulęgałki” z panią Beatą Sokołowską – burmistrz Białej Piskiej oraz panią Małgorzatą Piotrowską – radną Rady Miejskiej w Białej Piskiej.

 

Przy zakładaniu naszego sadu była również pani odpowiedzialna za promocję gminy, która zamieściła na stronie internetowej gminy informacje o naszym sadzie.

http://bialapiska.wm.pl/114183-582864,Tradycyny-sad-w-Kozuchach,0.html

 

Tak wygląda założony przez  nas mini sad.

Mamy nadzieję, że wszystkie posadzone rośliny będą się rozwijały w naszym sadzie wzorowo. Kolejnym działaniem było zabezpieczenie sadzonek drzew owocowych oraz zasilenie ich nawozem naturalnym. W celu ochrony posadziliśmy lawendę i aksamitkę, których zapach będzie odstraszał mrówki i mszyce, a których zapach  będzie przyciągał pszczoły. Udało nam się wykonać wszystko zgodnie z planem. Posadzone drzewka podlewaliśmy dwa razy dziennie tylko przez pierwszy tydzień. Potem robiła to za nas natura, codziennie padał deszcz.

Dzisiaj tj. 21 maja 2019r. wszystkie posadzone drzewka owocowe mają listki dość dobrze rozwinięte, zatem zaakceptowały nowe środowisko.

FORMULARZ WYKORZYSTANIA GRANTU 

lp.

nazwa artykułu

ilość

koszt całkowity (w zł)

numer faktury

1.

 Drzewka owocowe -grusze

 5 szt.

 140,02

 21/2019

2.

 transport

 1 szt.

 39,98

 21/2019

4.

Motyczka prosta

1 szt.

20,00

7166/2019/RPS

5.

Drzewka owocowe

5 szt.

125,01

22/2019

6.

grabie

1 szt.

19,99

7186/2019/RPS

7.

Nożyce do gałęzi

1 szt.

56,99

7186/2019/RPS

8.

Rękawice ogrodowe

3 szt.

17,08

7186/2019/RPS

9.

Szpadel ostry

1 szt.

32,90

7186/2019/RPS

10.

Target 1 kg nawóz ekologiczny do drzew i krzewów owocowych

1 szt.

14,99

7186/2019/RPS

11.

aksamitka

6 szt.

13,80

0063/5/19

12.

lawenda

6 szt.

48,02

0063/5/19

   

RAZEM

528,78

 

TERMINARZ PRAC AGROTECHNICZNYCH

ZWIAZANYCH Z ZAKŁADANIEM MINI SADU

 

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego  „Tradycyjny sad” skierowanym do szkół przystąpiliśmy do finału działań projektowych tj. posadzenia mini sadu. Wykonano szereg zadań projektowych, gwarantujących powodzenie i trwałość przedsięwzięcia:

·      Zakupienie roślin sadowniczych, towarzyszących oraz innych materiałów;

·      Stworzenie terminarza prac zakładania mini sadu (opisanie sposobu zorganizowania prac agrotechnicznych);

·      Stworzenie terminarza planu ochrony biologicznej do końca roku;

Posadzenie drzew i roślin towarzyszących

Miesiąc

Prace agrotechniczne

 

Maj w sadzie

 

Sadzenie drzew owocowych. Glebę pod drzewami i krzewami owocowymi ściółkujemy skoszoną trawą. Podlewamy drzewka, ale podczas nawadniania nie polewamy liści roślin. W maju mogą wystąpić dłuższe okresy suszy. Podczas wzrostu owoców zaopatrzenie w wodę i składniki odżywcze jest warunkiem urodzaju. Trzeba też zwracać uwagę, aby młode drzewa nie miały zbyt wiele owoców. W pierwszym roku po posadzeniu należy usunąć wszystkie owoce, aby młode drzewo zużyło swoją energię na wykształcenie systemu korzeniowego.

Czerwiec w sadzie

 

Ponownie ściółkujemy glebę pod drzewami i krzewami owocowymi ściętą trawą. W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie – uważając, aby nie moczyć liści. Na drugi rok można już Warto także przerzedzić gałęzie jabłoni, zachowując wyłącznie największe z nich. Jeśli na drzewach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić. powinniśmy wykonać ponowne ściółkowanie podłoża przy użyciu ściętej trawy oraz podlewać rośliny w okresach suszy, nie mocząc ich liści.

Lipiec w sadzie

 

W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie – uważając, aby nie moczyć liści. W następnych latach wzrostu drzew podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Jeśli na drzewach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić.

Sierpień w sadzie

 

Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie – uważając, aby nie moczyć liści. Usuwamy liście i gałęzie zacieniające owoce – kiedy owoce dostaną więcej słońca, będą smaczniejsze! Ponadto wykonujemy podlewanie i nawożenie.

Wrzesień w sadzie

 

Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Wiele drzew owocowych wymaga po zbiorach obszernego cięcia. Ma to na celu prześwietlenie korony                                                   i skierowanie jej raczej na boki, niż w górę.

 

Październik w sadzie

 

Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Zbiory dobiegają końca. Od połowy miesiąca sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Zanim będą mogły być posadzone pierwsze drzewka, musi być odpowiednio przygotowana gleba.

Listopad w sadzie

 

Zabezpieczamy drzewa owocowe opaskami na pniu przed zającami. Zaleca się wykonanie okryć. Rozpoczynamy cięcie jabłoni i grusz. Zbieramy ściółkę leżącą pod drzewami i wyrzucamy ją na kompost. Zbieramy opadłe liście i gałęzie                      i wynosimy je na kompost, porażone przed szkodniki lub choroby bezwzględnie palimy! Spulchniamy i nawozimy glebę, należy pamiętać, że niektóre gatunki mają płytki system korzeniowy.

Grudzień w sadzie

 

Powinniśmy wykonać przegląd starszych drzew i w razie potrzeby wykonać cięcia, pamiętając że nie należy ich przeprowadzać przy temperaturze poniżej – 5ºC. Ze względu na porę roku, wszystkie rany powinniśmy zabezpieczyć przeznaczoną do tego celu maścią ogrodniczą. Nasz przegląd powinien objąć także pnie drzew – upewniamy się, czy nie zostały one uszkodzone, np. przez zające. Zabezpieczamy młode i wrażliwe na mróz młode drzewa

Styczeń w sadzie

 

Usuwamy chore, suche lub zbyt gęsto rosnące gałęzie. Nie tniemy drzew przy temperaturze niższej niż – 5ºC. Sprawdzamy stan zimowych okryć i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia, ewentualnie zamontować nowe okrycia. Aby uchronić pnie drzew przed pękaniem konieczne jest wykonanie zabiegu bielenia. Powinno się przeprowadzać go za pomocą mleka wapiennego.

Luty w sadzie

 

Przycinamy młode drzewa owocowe – wykonujemy cięcie prześwietlające. Wycinamy pędy pokładające się na siebie                 i zachodzące na siebie, wzajemnie się cieniujące. Zawsze wycinamy także wszystkie gałęzie z objawami chorób. Nie tniemy drzew przy temperaturze niższej niż – 5ºC. Jeżeli rany są rozległe               i niepokojące, należy opatrzyć je za pomocą maści ogrodniczej. Również robimy przegląd okryć zimowych i w razie potrzeby naprawiamy je lub zakładamy nowe.

Marzec w sadzie

 

Można dokończyć prace związane z cięciem drzew. Można sadzić  młode drzewa owocowe Po zasadzeniu nowych roślin zaleca się wykonać cięcie formujące. Kiedy tylko w marcu rozmarznie gleba, nadchodzi pora na stosowanie nawozu. Pielęgnacją pni drzew – usuwamy luźne łuski kory, mchy i porosty.

Kwiecień w sadzie

 

Należy zakończyć sadzenie drzew owocowych. W kwietniu trzeba wypielić grunt pod drzewami, wyrównać i nie podlewać. Jeżeli nie nawoziliśmy nawozem naturalnym wcześniej, możemy to zrobić w kwietniu.

 

TERMNNARZ OCHRONY BIOLOGICZNEJ SADU

Ochrona biologiczna to wiele różnych metod, których celem jest zmniejszenie populacji szkodnika lub zapobieganie chorobie, a zarazem zminimalizowanie jej wpływu.

RODZAJE SZKODNIKÓW:

szkodniki ssące mają aparat gębowy w postaci kłujki, przypominającej wyglądem cienki kolec. Pobierają pokarm płynny, wysysają składniki pokarmowe z komórek roślinnych. Nakłucia są widoczne w formie niezbyt dużych wgłębień.

szkodniki gryzące mają aparat gębowy przystosowany do gryzienia, stąd uszkodzenia powodowanie przez te szkodniki to różnego rodzaju dziury w liściach, wgryzy w zawiązkach owocowych i w owocach, uszkodzenia pędów.

 

Miesiąc

 

Ochrona biologiczna

 

Maj

Opryski przeciwko grzybom polecam stosować w maju. Wyciąg z pokrzywy- 1kg pociętych roślin zalać 10l wody, odczekać 24 godziny. Po tym czasie można opryskać drzewka.

 

Czerwiec

Na mszyce i niektóre choroby bakteryjne i grzybowe zastosować wyciąg z czosnku (100 % naturalny)- rozetrzeć 200g nasion, zalać 10l wody i pozostawić na 24 godziny. Po czasie opryskać jednorazowo. Jeśli po tygodniu nie ustąpi czynności powtórzyć.

 

lipiec

Ponownie wykonujemy oprysk drzew owocowych, ale tym razem wcześniej sporządzonym środkiem:

Wyciąg z pokrzywy – 1 kg pociętych roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody. Po 24 godzinach można tym preparatem opryskiwać rośliny.

 

sierpień

W sierpniu warto pamiętać o zastosowaniu nawozów jesiennych (np. Nawóz jesienny dla drzew owocowych Vila).

 

wrzesień

We wrześniu zbieramy chore lub suche liście spod drzewek i je palimy bądź głęboko zakopujemy.

 

październik

Cennym ekologicznie zabiegiem w sadzie jabłoniowym jest oprysk mocznikiem tuż po pierwszych przymrozkach. Oprysk mocznikiem wykonujemy tuż przed opadnięciem wszystkich liści, opryskując te pozostałe na drzewku jak i te które spadły na ziemię.

 

listopad

W celu zabezpieczenia drzew owocowych na zimę przed buszującymi w sadzie zwierzakami można posmarować pnie drzewek repelentami. Można tu wykorzystać preparat w formie pasty (np. Pellacol 10PA).

 

grudzień

 

———————————————————————–

styczeń

 

…………………………………………………………….

luty

Ekologicznym środkiem jest preparat olejowy oparty głównie na oleju parafinowym. Opryski drzew owocowych wykonujemy od lutego do połowy marca. Taki oprysk olejem parafinowym można przygotować samemu lub kupić gotowe preparaty w sklepie (np. Promental 60EC lub Tred 770EC).

 

marzec

Wykonany w okresie ukazywania się pierwszych liści na jabłoniach i gruszach oprysk z wyciągiem ze skrzypu zapobiega rozwojowi parchu na gruszy i jabłoni. Oprysk tym wyciągiem należy również powtórzyć w okresie rozwoju zawiązków oraz wzrostu owoców.

 

kwiecień

Zagrożenie przez owocnicę jabłkową szacuje się pod koniec kwietnia. Należy zawiesić na jabłoniach pułapki lepowe. W kwietniu trzeba również zastosować nawóz wieloskładnikowy przeznaczony pod drzewka owocowe (np. Nawóz granulowany do drzew i krzewów owocowych Target). Kolejne dawki (czyli druga i trzecia) stosujemy w 4-tygodniowych odstępach.

 

 

Tak wygląda nasz sad miesiąc od jego założenia, czyli 12.06.2019r

 

            PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW REKLAMOWYCH

 

            W kwietniu przystąpiliśmy do drugiego etapu projektu „Tradycyjny Sad”. Pierwszym zadaniem, które mieliśmy do wykonania było zaprojektowanie materiałów promujących
nasz projekt. W celu promowania naszych działań rozpoczęliśmy prace od zaprojektowania ulotki. Jednak w połowie kwietnia musimy odłożyć prace reklamowe nad ulotkami i plakatem, ponieważ teraz podejmujemy prace nad założeniem sadu. Planujemy zaprosić panią  Beatę Sokołowską – Burmistrz Białej Piskiej oraz Panią Małgorzatę Piotrowską ( naszego sponsora) –radną gminy do posadzenia pierwszych drzewek owocowych tradycyjnych odmian w naszym sadzie. Zakładanie sadu zaplanowaliśmy na 6 maja. Projektujemy stosowne zaproszenie oraz dekorację reklamową na uroczystość.

29 kwietnia zaproszenia przekazane.  Wszystko mamy przygotowane. 06 maja 2019r. po uroczystości powitania Burmistrz Białej Piskiej pani Beaty Sokołowskiej oraz Radnej Białej Piskiej pani Małgorzaty Piotrowskiej oraz nauczycieli i uczniów szkoły rozpoczęliśmy akcję promocyjną naszych działań w środowisku i gminie. Zaprezentowaliśmy dotychczas zrealizowane działania przez nasz zespół „Ulęgałki” SP Kożuchy. Nasze prace związane z „Tradycyjnym Sadem” zostały zaprezentowane na stronie internetowej gminy:

http://bialapiska.wm.pl/114183-582864,Tradycyny-sad-w-Kozuchach,0.html

  https://www.facebook.com/profile.php?id=100037886533889

Po założeniu sadu czas na ulotki, które będą zawierały ogólne informacje dotyczące naszego zespołu oraz podejmowanych działań projektowych. Udało się, zakończyliśmy prace nad ulotką.

 

Wykonaliśmy również plakat przedstawiający nasze dotychczas podjęte działania oraz posadzone grusze w naszym mini sadzie.

                                                                 FORUM DLA RODZICÓW


           
W dniu 28 maja 2019r. odbyło się zebranie z rodzicami podczas którego przedstawiliśmy korzyści z powrotu do naturalnych metod prowadzenia sadu. 

            Pod kierunkiem naszego opiekuna przygotowaliśmy prezentację, którą przedstawiliśmy na spotkaniu. Podczas spotkania rozdaliśmy ulotki informacyjne, będące efektem naszych dotychczasowych działań. W forum wzięło udział około 45 uczestników, rodziców i nauczycieli.

            Na koniec spotkania podziękowaliśmy rodzicom za okazaną nam pomoc związaną z założeniem naszego mini sadu oraz poprosiliśmy ich o dalsze wsparcie w naszych działaniach oraz na festynie rodzinnym.

 

Dnia 12.06.2019 r. nasza grupa odwiedziła stary sad państwa Piaseckich. Pan Stanisław opowiedział nam historię sadu. Okazało się, że sad był zakładany w latach 60-tych, gdy Pan Stanisław był dzieckiem. Sadzonki jabłoni, aż z samego Grójca przywiózł brat założyciela, czyli wujek Pana Stanisława. W latach 90-tych w ogrodzie było 19 starych jabłoni. Niestety z biegiem lat, ze względu na różne choroby część drzew została usunięta. Obecnie w sadzie znajduje się 7 starych jabłoni. Drzewa tworzą kulistą, rozłożystą koronę, są dość odporne na mróz i choroby. W sadzie znajdują się stare odmiany takie jak:

·         Ananas Berżenicki- odmiana polska,

·         Antonówka- stara odmiana rosyjska,

·         Gawsztynek Czerwony-odmiana znana od połowy XIX wieku,

·         Rapa Zielona- odmiana polska,

·         Cezar Aleksander- odmiana rosyjska, owoce zbierane późną jesienią leżakują w odpowiednich warunkach aż do stycznia.

Sukcesywnie w miejsce usuniętych drzew zasadzane są nowe odmiany drzewek owocowych, nie tylko jabłoni. Obecnie w sadzie rosną również wiśnie, czereśnie, orzech włoski oraz pigwowce.

Pan Stanisław opowiedział nam również o zabiegach pielęgnacyjnych, które trzeba regularnie wykonywać w sadzie. Nie jest to łatwa praca, dlatego o sad dba cała rodzina Pana Stanisława.

 „Sad to nie tylko ciężka praca, ale także przyjemności. Lubimy spędzać tu czas z rodziną

 i przyjaciółmi” – mówi Pan Stanisław. Pod koronami dwóch najstarszych jabłonek znajduje się część rekreacyjna, jest tam: hamak, stół z ławkami i duża huśtawka. Odbywają się tam letnie spotkania rodzinne  a w gorące dni jest to najlepsze schronienie przed upałem.

 

 

          Dnia 14.06.2019 roku w Świdrach Kościelnych odbył się festyn rodzinny pod tytułem „Małżeństwo, dobre relacje, silna rodzina”. Na festynie było około 160 osób. Odbywały się różne konkursy i zabawy, nie obyło się bez dmuchańców.

          Nasza grupa przygotowała stół ze zdrową żywnością. Na stole znajdowało się: ciasto rabarbarowe, dżem z jabłek i z wiśni, ciasto jabłkowo-rabarbarowe i owoce takie jak: jabłka

i gruszki. Do picia przygotowaliśmy kompot z rabarbaru. Ciasta oraz konfitury pochodziły z owoców rosnących w naszych sadach. Stół cieszył się ogromną popularnością wśród gości.

 

Członkowie naszej grupy prowadziły również zabawy integracyjne dla dzieci i ich rodziców. Oczywiście wszystkie zabawy związane były ze zdrową żywnością i dotyczyły produktów pochodzących z sadów. Nasze ”ulęgałki” zorganizowały zabawy takie jak:

1.      Kompot – dzieci zmieniały miejsca na jakieś owocowe hasło np. jabłko,

2.      Bieg dla zdrowia,

3.      Zdrowisia i Niezdrowitek – dzieci wykonywały rysunki jedzenia zdrowego

 i niezdrowego.

4.      Nasz jadłospis–  uczestnicy układali  jadłospis poprzez przyklejane rysunków na duży papier.

5.      Czarodziejski worek – dzieci rozpoznawały warzyw i owoców po zapachu i dotyku.

Wszystkim bardzo podobały się przygotowane przez nas zabawy i chętnie w nich uczestniczyli.

 

          Dnia 14.06.2019 roku w Świdrach Kościelnych odbył się festyn rodzinny pod tytułem „Małżeństwo, dobre relacje, silna rodzina”. Na festynie było około 160 osób. Odbywały się różne konkursy i zabawy, nie obyło się bez dmuchańców.

          Nasza grupa przygotowała stół ze zdrową żywnością. Na stole znajdowało się: ciasto rabarbarowe, dżem z jabłek i z wiśni, ciasto jabłkowo-rabarbarowe i owoce takie jak: jabłka

i gruszki. Do picia przygotowaliśmy kompot z rabarbaru. Ciasta oraz konfitury pochodziły z owoców rosnących w naszych sadach. Stół cieszył się ogromną popularnością wśród gości.

 

Członkowie naszej grupy prowadziły również zabawy integracyjne dla dzieci i ich rodziców. Oczywiście wszystkie zabawy związane były ze zdrową żywnością i dotyczyły produktów pochodzących z sadów. Nasze ”ulęgałki” zorganizowały zabawy takie jak:

1.      Kompot – dzieci zmieniały miejsca na jakieś owocowe hasło np. jabłko,

2.      Bieg dla zdrowia,

3.      Zdrowisia i Niezdrowitek – dzieci wykonywały rysunki jedzenia zdrowego

 i niezdrowego.

4.      Nasz jadłospis–  uczestnicy układali  jadłospis poprzez przyklejane rysunków na duży papier.

5.      Czarodziejski worek – dzieci rozpoznawały warzyw i owoców po zapachu i dotyku.

Wszystkim bardzo podobały się przygotowane przez nas zabawy i chętnie w nich uczestniczyli.

prezentacja Tradycyjny Sad 

TRADYCYJNY SAD II

 


Spotkanie z przedstawicielem KRUS-u z Pisza pod hasłem: „Maszyna pracuje-dziecko obserwuje”


DZIEŃ KOBIET W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOŻUCHACH


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOŻUCHACH


ROZSTRZYGNIĘCIE MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

„KARTKA ŚWIĄTECZNA W BARWACH NARODOWYCH”


09.11.2018r. ,,WYCIECZKA DO SEJMU I SENATU”

 

27.09.2018R.„OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA”

W tym dniu w Szkole Podstawowej w Kożuchach odbył się „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Uczniowie klas 0-VIII, wraz z nauczycielkami, przebrani za przeróżne postacie z bajek, czytali wybrane fragmenty książek.  Nie zabrakło Pana Kleksa, Czerwonego Kapturka, Spidermana, księżniczek, rozmaitych zwierząt oraz wiele innych bohaterów książek dla dzieci . Zorganizowany został również konkurs na najpiękniejsze czytanie, a jego uczestnicy zostali  obdarowani  słodkim upominkiem. Chętni uczniowie musieli zmierzyć się z losowo wybranym tekstem i głośno go przeczytać. W taki sposób rozpoczęliśmy cykl spotkań, które będziemy powtarzać każdego miesiąca.


ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

ROK SZKOLNY 2018/2019  


WYCIECZKA BURMISTRZA MIASTA I GMINY BIAŁA PISKA WE WSPÓŁPRACY Z MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKIEM KULTURY W BIAŁEJ PISKIEJ I SZKOŁĄ PODSTAWOWA W KOŻUCHACH

DO PARKU LINOWEGO W SPYCHOWIE


WYCIECZKA KLAS 0-III

DO SALI ZABAW I KINA „PLANET CINEMA” W EŁKU

Małgorzata Rąg


08.06.2018 r. FESTYN RODZINNY W DANOWIE

W RAMACH XX WARMIŃSKO-MAZURSKICH DNI RODZINY

POD HASŁEM „RODZINA-DOM-OJCZYZNA”

Małgorzata Rąg


W dniach 22- 26.05.2018r uczniowie klasy I-VII w ramach programu ” Spójrz Inaczej ” wyjechali na wycieczkę do Zakopanego.

Katarzyna Konopka

POKAZ RYCERSKI

24.05.2018 r.

Małgorzata Rąg


Szkolne zawody sportowe „Igrzyska radości- zdrowiem dla przyszłości”

21.05.2018 r.

w biegu przełajowym wg kategorii wiekowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

kl.O         dziewczęta                                                    chłopcy

  1.      Dzięgielewska Alicja                                    Skrodzki Mikołaj
  1.      Wiśniewska Sandra                                     Kaźmierczak Michał
 1.      Lipińska Zuzanna                                         Śmiarowski Piotr

kl.I          dziewczęta                                                     chłopcy

 1.     Wierzbicka Alicja                                           Skrodzki Hubert
 2.     Lejman Maja                                                  Śmiarowski Daniel
 3.     Wierzbicka Lena                                            Śmiarowski Paweł

kl.II      dziewczęta                                                       chłopcy

 1.     Kowalewska Anna                                         Chaberek Daniel
 2.     Pawłowska Zuzanna                                      Karwowski Paweł
 3.     Śmiarowska Julia                                           Doliwa Kamil

kl.III     dziewczęta                                                       chłopcy

 1.     Śmiarowska Roksana                                     Góralczyk Kacper
 2.     Skrodzka Wiktoria                                          Pawłowski Tomasz
 3.     Milewska Nikola                                              Doliwa Mateusz

kl.IV     dziewczęta                                                        chłopcy

 1.    Modzelewska Nikola                                       Skrodzki Kacper
 2.    Chalamońska Izabela                                      Kozicki Mikołaj
 3.    Chmielewska Gabriela                                     Szymanowski Michał

kl.V      dziewczęta                                                       chłopcy

 1.    Sierzputowska Nikola                                    Zduńczyk Mateusz
 2.    Piasecka Kinga                                                 Doliwa Szczepan
 3.    Podlaska Emilia
 4.    Karwowska Julia

Kl.VI   dziewczęta                                                        chłopcy

 1.    Konopka Maria                                               Konert Dawid
 2.    Chaberek Weronika
 3. Ciołkowska Natalia

kl.VII   dziewczęta                                                       chłopcy

 1. Osowiecka Wiesława                                       Wróblewski Rafał
 2. Wierzbicka Natalia                                           Doliwa Dawid
 3. Zyskowska Aleksandra                                    Sierzputowski Dominik
 4.                                                                               Chmielewski Piotr

Małgorzata Rąg


„Tydzień dla ekologii”

projekt edukacyjny podczas którego kształtowano u uczniów prawidłowe postawy proekologiczne   i prospołeczne oraz odpowiedzialności za własne otoczenie. Projekt adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły oraz  do społeczności lokalnej.

 • przemarsz z transparentami ulicami naszej miejscowości
 • „wiosenne sprzątanie Warmii i Mazur”:
 • makieta mojej miejscowości, „Ogród moich marzeń”, zbiórka zużytych baterii:

Małgorzata Rąg


WYCIECZKA DO EŁKU 24 kwietnia 38 uczniów z klas I – VII uczestniczyło w wycieczce do Ełku.

W programie wycieczki był basen i Kino Cinema, w którym oglądaliśmy  film pt. „Piotruś Królik”.

Opiekunami uczniów na wycieczce byli: Jan Archacki, Jadwiga Banach, Iwona Czernialis i Ola Sadowska.

Zabawy na basenie!

Seans w kinie !

Jadwiga Banach


Promocja zdrowia pod hasłem,, Zdrowie dla wszystkich”

04.04-10.04 2018

Warsztaty plastyczne ,, Zdrowie na talerzu”

Ola Sadowska

Konkurs wiedzy „Tajemnice przyrody Polski” – Marzec 2018

DSC06543 DSC06542


21 marca 2018 – pożegnanie złej zimy – powitanie wiosny

20 – 21 marca „Zielona noc” w naszej szkole

Jadwiga Banach


Dzień Kobiet 8 Marca 2018   1744 1769

Dnia 1.03.2018 r. bibliotekarka z aktywem bibliotecznym  i nauczyciel historii w ramach współpracy  z biblioteką publiczną  z Białej Piskiej i obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowały wystawę z propozycji książkowych o tematyce „ Żołnierzy wyklętych”  . Zastęp harcerski „ Kręciołki „  należący do  1 WDH „ Ex” Bi- Pi” przygotował gazetkę przybliżająca  genezę święta. Tego dnia, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych harcerze pełnili warty przy wystawie szkolnej i puszczali pieśni Niezłomnych. Przed lekcjami nauczyciel historii wyświetlił filmy przybliżające sylwetki „ Żołnierzy wyklętych” pobrane ze strony ipn.gov.pl.

Katarzyna Konopka


Bezpiecznie na Wsi – Spotkanie z pracownikiem KRUS Luty 2018

J. Archacki


Od dnia 06.02.2018 w szkole  realizowany był projekt    „Tydzień Bezpiecznego Internetu”

Katarzyna Konopka


Dnia 21.02.2018r. w Szkole Podstawowej w Kożuchach świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Ola Sadowska


ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W KLASACH „0” – III

J. Banach


SPOTKANIE Z NASZYM DZIELNICOWYM

J. Banach


RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE BAWIĄ SIĘ   WE WSPÓLNE CZYTANIE

J. Banach


29 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa w Drygałach

J. Banach


LAUREATKI  W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE  GRAFIKI KOPMUTERWWOEJ W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 NATALKA WIERZBICKA -KL VII ANNA MODZELEWSKA -KL V  Odbiór nagrody -Olsztyn

 

ROK  SZKOLNY 2017/2018

WP_20170904_08_24_19_Pro WP_20170904_08_24_32_Pro WP_20170904_08_24_38_Pro WP_20170904_08_24_42_Pro WP_20170904_08_24_57_Pro   W dniu 11.04.2017 r. w  Szkole Podstawowej w Kożuchach komisja  konkursowa wyłoniła laureatów konkursu  plastyczno-technicznego na ” Najpiękniejszą pisankę”. Organizatorem konkursu była  P. Ola Sadowska  – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Celem konkursu było:

 • Propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
 • Rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych wśród uczniów.
 • Promowanie twórczości dziecięcej.

Uczestnicy konkursu byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe:

 • Kategoria I – klasa „O”
 • Kategoria II – kl. I – III
 • Kategoria III – klasy IV –VI

Komisja konkursowa w składzie:

 1. Jadwiga Banach
 2. Danuta Malińska

wnikliwie i z zachowaniem podanych kryteriów oceniła wszystkie prace. Wyniki konkursu są następujące W kategorii klasy „O” : 1 miejsce – Alicja Wierzbicka 2 miejsce – Maja Lejman 3 miejsce – Zuzanna Modzelewska W kategorii klas I – III: 1 miejsce – Julia Wierzbicka kl III 2 miejsce – Anna Kowalewska KL I 3 miejsce – Roksana Śmiarowska kl II  W kategorii klas IV – VI: 1 miejsce – Emilia Podlaska kl V 2 miejsce – Magdalena Piotrowska kl IV 3 miejsce – Wiesława Ossowiecka kl VI Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wspaniałych pomysłów ! 033 029032026   ZABAWA W TEATR -WARSZTATY – RĘKODZIEŁO – ” MOJA PACYNKA” 9 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kożuchach odbyły się zajęcia techniczne, na których uczniowie klas II- VI wykonywali pacynki. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje prace.

OLA SADOWSKA


 8 marca 2017 r. uczniowie klasy VI złożyli gorące życzenia wszystkim paniom i dziewczynkom z okazji Dnia Kobiet IMG_1737        IMG_1739       IMG_1738 Jan Bogdan Archacki


2 marca 2017 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem KRUS. Podczas spotkania uczniom zostały przybliżone zasady bezpiecznych zachowań w gospodarstwie rolnym oraz  temat konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa” IMG_1716    IMG_1719   IMG_1720 Jan Bogdan ArchackiZnalezione obrazy dla zapytania krus konkurs plastyczny 2017


 14 lutego 2017 roku – WALENTYNKI Imprezę przygotował i prowadził Samorząd Uczniowski IMG_20170214_123755    169   190 189        186 Jadwiga Banach


W dniach od o1 grudnia 2016 r. do 15 grudnia 2016 r. w  Szkole Podstawowej w Kożuchach trwał konkurs plastyczno-techniczny na ” Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową”. Organizatorem konkursu była  P. Jadwiga Banach – nauczycielka plastyki. Celem konkursu było:

 • Propagowanie pięknej tradycji szopkarstwa polskiego i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia.
 • Pobudzenie inwencji twórczej w zakresie tworzenia szopek z wprowadzeniem akcentów regionalnych.
 • Rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych wśród dzieci.
 • Popularyzacja twórczości utalentowanych dzieci.

Uczestnicy konkursu byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe:

 • Kategoria I – klasa „0”
 • Kategoria II – kl. I – III
 • Kategoria III – klasy IV –VI

Do konkursu zgłoszono 19 prac przestrzennych przedstawiających szopkę bożonarodzeniową. Komisja konkursowa w składzie:

 1. Ks. Wojciech Pojawa
 2. Jadwiga Barżykowska
 3. Jadwiga Banach

wnikliwie i z zachowaniem podanych kryteriów oceniła wszystkie prace. Wyniki konkursu są następujące – W kategorii klasy „0” : 1 miejsce – Alicja Dzięgielewska 2 miejsce – Alicja Wierzbicka, Adam Rzeszotek, Maja Lejman 3 miejsce – Hubert Skrodzki – W kategorii klas I – III: 1 miejsce – Hubert Chmielewski (kl. I), Nikola Modzelewska (kl. III) 2 miejsce – Gabriela Chmielewska (kl. III), Mikołaj Kozicki (kl. III) 3 miejsce – Daniel Chaberek (kl. II), Julia Wierzbicka (kl. III) Wyróżnienie – Nikola Milewska (kl. II) – W kategorii klas IV – VI: 1 miejsce – AnnaZuzanna Modzelewska (kl. IV/ „0”) 2 miejsce – Natalia Wierzbicka (kl. VI) 3 miejsce – Weronika Chaberek (kl. V), Wyróżnienie – Emilia Podlaska (kl. V), Maria Konopka (kl. V), Maciej Jadeszko (kl. VI), Rafał Wróblewski                         (kl. VI) Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wspaniałych pomysłów ! 141 142 143 146 147 145 W RAMCH ” TYGODNIA PATRIOTYCZNEGO” – UCZNIOWIE  WYJECHALI NA WYCIECZKĘ DO WARSZAWY. Koordynatorem wycieczki była : Katarzyna Konopka


Tydzień Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Kożuchach w dniach 03.11.2016r do 11.11.2016 r. W tym roku dyrekcja i  nauczyciele naszej szkoły postanowili, że Dzień Niepodległości obchodzony będzie inaczej. Zdecydowano, że najbardziej radosne z polskich uroczystości rozłożone i celebrowane będzie przez cały tydzień od 3 – 11 listopada. W każdym dniu począwszy od czwartku uczniowie mogli wykazać się wiedzą, umiejętnościami oraz talentem w konkurencjach podczas tygodnia patriotycznego. W czwartek 9-go listopada działania rozpoczęto od porannego głośnego czytania wierszy, opowiadań i legend o tematyce patriotycznej. Takie czytanie odbywały się codziennie rano w dni nauki szkolnej. Tego samego dnia p. Emilia Wiśniewska przeprowadziła  quiz historyczny „Co ty wiesz o Marszałku?” oraz zebrała prezentacje przygotowane przez uczniów. Tematem ich prac była postać Józefa Piłsudskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego udziału w odrodzeniu Polski po 123 latach niewoli. Podczas quizu uczniowie odpowiadali na pytania pisemnie z zakresu materiału, który był ustalany i ogłoszony wcześniej. Test okazał się wydarzeniem dla całej szkoły, bo udział w nim wzięli wszyscy uczniowie z klas IV-VI. We piątek (04.11) uczniowie klas 0-VI pod opieką wyznaczonych w projekcie nauczycieli przygotowali i zaprezentowali plakaty pod tytułem „Kiedy myślę Polska…” W poniedziałek 07-go listopada na scenie PATRIOTYCZNEGO KARAOKE „O Tobie śpiewam Polsko…” swoich umiejętności wokalnych mogli spróbować wszyscy. W tej konkurencji wytypowano zwycięzców, a nagrody zostaną rozdane tradycyjnie podczas festynu rodzinnego. Na zajęciach świetlicowych w poniedziałek i wtorek dzieci wykonywały kotyliony, które zostały później rozdane  podczas apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. We wtorek odbyło się spotkanie z prezesem i przedstawicielem Związku Piłsudczyków w Białej Piskiej  – panem Markiem Marcińczykiem. Dzieci mogły podziwiać mundur legionowy, który nasz gość miał na sobie, a także z zaciekawieniem słuchać opowieści o życiu Józefa Piłsudskiego i jego udziale w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie zadawali także pytania, które świadczyły o ich ogromnym zainteresowaniu i kolejny raz udowodniły, że dziecięca ciekawość świata jest wielką szansą na to, aby kształcić młode pokolenie w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Tego samego dnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Wąsy Piłsudskiego”. W komisji zasiedli goście: pan Marek Marcińczyk i pani Sylwia Kotowska – plastyczka pracująca w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej oraz pani dyrektor Lucyna Brodowska i nauczyciel plastyki-  pani Jadwiga Banach. Laureatami zostali: – w kategorii „0” I miejsce – Alicja Wierzbicka II miejsce – Hubert Skrodzki III miejsce – Adam Rzeszotek – w kategorii klasy I –III I miejsce – Mikołaj Kozicki II miejsce – Szymon Wierzbicki III miejsce – Nikola Pisecka – w kategorii IV – VI I miejsce –Nikola Chodnicka II miejsce – Anna Modzelewska III miejsce – Weronika Chaberek Nagrody zostaną rozdane podczas festynu rodzinnego. Tego samego dnia w klasach IV i V pani Emilia Wiśniewska przeprowadziła lekcję pt. „Droga do wolności”. Środa była wyjątkowo uroczystym dniem dla naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w gminnym konkursie recytatorskim „Strofy o Ojczyźnie”. Reprezentanci od klas „0” do klasy VI pokazali się z bardzo dobrej strony i godnie reprezentowali szkołę. O godzinie 9 odbył się uroczysty apel , który upamiętniał wydarzenia sprzed 98 lat oraz przybliżył najmłodszym i tym nieco starszym historię naszej ojczyzny. W radosny sposób uczciliśmy narodowe Święto Niepodległości. Była inscenizacja, recytacja i wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Młodzi artyści zebrali gromkie brawa i gratulacje. W czwartek odbyła się długo oczekiwana przez uczniów i przygotowywana przez nauczycielki p. Kasię Konopka i Emilię Wiśniewską wycieczka do Warszawy. Dzieci były na Placu Piłsudskiego, uczestniczyli w odbywających się tego dnia uroczystościach wojskowych. Poznały historię Grobu Nieznanego Żołnierza oraz mogli obserwować zmianę warty. Następnie przeszliśmy pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie wycieczki podziwialiśmy przepiękne widowisko Disney on Ice na warszawskiej hali Torwar. Cały Tydzień Patriotyczny wieńczyły uroczystości gminne, które odbyły się w Białej Piskiej. Tego dnia Pani Dyrektor i przedstawiciele rady złożyli kwiat pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białej Piskiej. Natomiast uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się na scenie. Ich występ został bardzo ciepło przyjęty i należy podkreślić, że młodzi aktorzy wzorowo wywiązali się z zadania, którego się podjęli.  Uczniów przygotowywały do występu pani Emilia Wiśniewska I Jadwiga Barżykowska, były one również odpowiedzialne za cały tydzień patriotyczny w naszej szkole.

 Udział w podsumowaniu z koordynatorem Małgorzatą Kuliś w wojewódzkich  Warmińsko -Mazurskich Obchodach Dni Rodziny.

Odbiór wyróżnienia : Natalka Wierzbicka ,opiekun – Katarzyna Konopka w konkursie ” Grafiki Komputerowej”- wyjazd  zorganizował Burmistrz Białej Piskiej Pan Wojciech  Stępniak.


 „TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA” REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ   W KOŻUCHACH

  W dniach 20-27 październik 2016 r. realizowaliśmy w naszej szkole kampanię pt.”Tydzień dla bezpieczeństwa”. W trakcie przebiegu projektu kształtowano u uczniów prawidłowe postawy            w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, propagowano bezpieczne zachowania wśród dzieci oraz uświadamiano szkodliwość zażywania dopalaczy oraz innych używek. W celu realizacji projektu został opracowany tygodniowy rozkład zajęć,  a każdy dzień tygodnia koncentrował się wokół jednego głównego zagadnienia. Przez cały tydzień organizowano spotkania z interesującymi ludźmi oraz przeprowadzono wiele pogadanek . Uczniowie wszystkich klas przygotowywali prace plastyczne, propagujące właściwe zachowania, promujące koleżeństwo, przyjaźń, bezpieczeństwo, eliminujące zachowania niepożądane. Sala gimnastyczna udekorowana została pracami plastycznymi uczniów.  Codziennie  w szkole czytano  również fragmenty książek profilaktycznych. W czwartek, 20.10.2016 r. odbył się apel wprowadzający do kampanii „Tydzień dla bezpieczeństwa”, na którym zapoznano uczniów oraz nauczycieli z tygodniowym rozkładem zajęć. W tym dniu został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas 0-VI  pod hasłem „Kodeks fair play” . Uczniowie mieli wykonać znaczki dotyczące bezpiecznego zachowania się w szkole i szatni  oraz konkurs dla klas  IV-VI na prezentację multimedialną pt.” Obcemu mówię nie” lub „Narkotykom Mówię Nie”.  Wszyscy uczniowie mieli również wykonać pracę plastyczną dotyczącą bezpieczeństwa. W piątek 21.10.2016 r. w klasach O-VI odbyły się zajęcia wychowawcze pod hasłem „Obcemu mówię nie”, które miały na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw mogących wypływać z kontaktów z dorosłymi. Dla klas IV-VI przygotowano również zajęcia wychowawcze pt. „Narkotykom Mówię Nie! Za przeprowadzenie tych zajęć odpowiedzialni byli wychowawcy oraz  nauczyciele świetlicy.   W poniedziałek 24.10.2016 r. odbyło się spotkanie z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Piszu, Panią Moniką Boratyńską. Uczniowie klas 0-VI poznali zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa w szkole, w domu,  podczas przerw i zabaw.  Uczniowie mieli mnóstwo pytań, na które pani policjantka chętnie odpowiadała. Na koniec  policjantka przygotowała dla uczniów krótki test sprawdzający, który zdali z łatwością. We wtorek 25.10.2016r  uczniowie kl.0-VI uczestniczyli w spotkaniu ze strażakiem z Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu, Panem Mateuszem Pupek. Dzieci dowiedziały się co robić podczas niebezpieczeństwa związanego z pożarem i w chwili wypadku. Strażak przygotował dla dzieci kilka niespodzianek m.inn. przywiózł ze sobą sprzęt jakim posługuję się w swojej pracy, pokazał do  czego on służy oraz umożliwił dzieciom przymierzenie stroju strażaka. Ważnym elementem tego spotkania była również próbna ewakuacja szkoły w razie pożaru, która odbyła się z udziałem pana strażaka. W środę, 26.10.2016 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne z terapeutą firmy Dialog z Krakowa na temat uzależnień. Celem spotkania było: uświadomienie uczniom na czym polega uzależnienie oraz modelowanie prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Prowadzący w bardzo ciekawy i pouczający sposób uświadomił uczniom szkodliwość zażywania środków uzależniających oraz udzielał rad i wskazówek.  Poprzez  ciekawe metody pracy i wykorzystanie licznych środków dydaktycznych  uczniowie nie czuli się skrępowani, bardzo chętnie zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Również w tym dniu Pan terapeuta spotkał się  z rodzicami, którzy chętnie uczestniczyli w warsztatach. Rodzice dowiedzieli się jak rozmawiać z dziećmi o uzależnieniach i jak sobie z nimi radzić. Terapeuta odpowiadał na pytania i udzielał wiele wskazówek. W czwartek, 27.10.2016 odbyło się podsumowanie całego tygodnia. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą niebezpieczeństw zagrażających dzieciom i młodzieży oraz byli widzami przedstawienia pod hasłem „Agresji mówię nie!”.  Warto nadmienić, że uczniowie wzięli również udział w VII przeglądzie szkolnych grup teatralnych :Zaczarowana kurtyna” w ramach gminnego  projektu edukacyjno-profilaktycznego „Jesteśmy razem”. Rozstrzygnięto również konkursy i przyznano uczniom czołowe miejsca.     Koordynatorkami projektu były: Małgorzata Rąg oraz Katarzyna Konopka.13. 10. 2016 r.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

Oprawą artystyczną tego święta zajął się Samorząd Uczniowski pod kierunkiem swojej opiekunki Jadwigi Banach.

Serdeczne  życzenia i podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły uczniowie przekazali w formie humorystycznego przedstawienia teatralnego. Do życzeń i podziękowań dołączyli się również rodzice, którzy przygotowali wspaniały i słodki poczęstunek dla pedagogów i pracowników szkoły.

101_0265  101_0264

101_0262  101_0260


SPRAWOZDANIE

Z ZAWODÓW SZKÓŁ Z TERENU GMINY BIAŁA PISKA

W LEKKOATLETYCE

INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Cel imprezy:

     – popularyzacja lekkoatletyki wśród młodzieży

     – rozpowszechnianie sportu i rekreacji jako formy aktywnego wypoczynku

Miejsce i termin:

 Biała Piska, 15.09.2016r.

Szkołę Podstawową w Kożuchach reprezentowała drużyna 28 uczniów                  klas 0-VI w następujących kategoriach wiekowych:

0 – 8 przedszkolaków

Kl I. – 1 uczeń

Kl. II – 4 uczniów

Klasa III–IV  6 uczeniów

Klasa V-VI  9 uczniów

W tym roku uczniowie wywalczyli:

Wszyscy uczniowie klas 0-III otrzymali medale za udział w biegu.

Skrodzki Kacper  – III miejsce w biegu na 400m

Zduńczyk Mateusz – I miejsce w rzucie p. palantową

                                  II miejsce biegu na 600m

Chaberek weronika –II miejsce w biegu na 600m

Konopka Maria – II miejsce w rzucie p. palantową

Wróblewski Rafał – II miejsce w biegu na 60m

                                 VII        miejsce w biegu na 1000m

Ossowiecka  Wiesława– II miejsce w biegu na 60m

                                         I miejsce w biegu na  600m

Sierzputowski Dominik – III miejsce w biegu na 1000m

Piasecka Kinga – medal za zajęcie V miejsca w biegu na 600m

Sierzputowska Nikola – medal za zajęcie VI miejsca w biegu na 600m

Konert Dawid – medal za zajęcie V miejsca w biegu na 600m

Ciołkowska Natalia – medal za zajęcie VI miejsca w biegu na 600m

Wierzbicki Bartosz – medal za zajęcie X miejsca w biegu na 1000m

Razem nasza reprezentacja zdobyła 9 medali ( 2 złote, 5 srebrnych,

2 brązowe) oraz 6 medali za zajęcie od V do X  miejsca.

                                                                                                     Jan Archacki


WAKACYJNA WYCIECZKA ZORGANIZOWANA PRZEZ BURMISTRZA BIAŁEJ PISKIEJ

DNIA 29. 06. 2016r. 

pt” Mazurskim szlakiem 8″ -SKANSEN W NOWOGRODZIE

Kierownik wycieczki- Karolina Sobiech (pracownik MGOK  w Białej Piskiej) opiekunowie ze szkoły -Katarzyna Konopka, Jadwiga Banach, Iwona Czernialis 

Katarzyna Konopka

SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOŻUCHACH

W roku szkolnym 2016/17

L.p.

Tytuł podręcznika

Autor

Nr dopuszczenia

Wydawnictwo

Ćwiczenia

KLASA 0

 

1.

Podręcznik do religii „ Jesteśmy dziećmi Boga”

Władysław Kubik

AZ-03-01/10-KR-1/12

WAM

 
         

Kolekcja sześciolatka”

Michalina Krzemień, Dorota Kucharska, Natalia Łasocha

Nowa Era

J.angielski „English play box 3”

Rebecca Adlard

Nowa Era

KLASA I

2.

3.

4.

Nasz elementarz” część 1, 2,3,4Podręcznik kl. I „Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa”Język angielski: New English Adventure1 poziom1 Maria Lorek, Lidia WoltmanWładysław KubikTessa Lachowski, Christiana Bruni,

Wydany przez MEN

AZ-11-01/10-KR-1/12 680/1/2014

WAMPearson Ed.wcz.„Ćwiczenia z pomysłem” – część 1,2,3,4Jolanta Filipowicz, Katarzyna Harmak, Kamila IzbińskaMatematyka –część 1,2,3,4 (Jolanta Brzózka, Anna Jasiocha”

Zeszyt ćwiczeń

j.ang. „New English Adventure”

KLASA II

5.

6.

7. „Nasza szkoła”Podręcznik „Kochamy Pana Jezusa”

Język angielski:

New English Adventure 2” poziom2

Maria Lorek, Monika ZatorskaWładysław Kubiak

Viv Lambert, Anne Worrall

Wydany przez MENAZ-12-01/10-KR-1/12680/2/2015WAMPearsonEd.wcz.„Ćwiczenia z pomysłem” – część 1,2,3,4 (Jolanta Filipowicz, Katarzyna Harmak, Kamila IzbińskaMatematyka –część 1,2,3,4 (Jolanta Brzózka, Anna Jasiocha)

j.ang. „New English Adventure 2”

KLASA III

8.

9

10.

Nasza szkoła”-klasa 3 Część 1a i 1 b-eedukacja zintegrowanaNasza szkoła –klasa 3 –część1 – matematykaNasza szkoła-klasa3-część2-edukacja zintegrowana   Nasza szkoła-klasa3-część2-matematyka W drodze do wieczernika „Przyjmujemy Pana Jezusa” (podręcznik) Język angielski: New English Adventure 3Maria Lorek, Monika ZatorskaWładysław Kubik, Teresa Czarnecka, Anna Duka Tessa Lachowski, Anne WorrallMENAZ-13-01/10-KR-14/13 680/3/2015WAMPearsonĆwiczenia z pomysłem część 1,2,3,4Ćwiczenia: „English Adventure 3” Zaopiniowany przez radę rodziców dnia 15.06.2016r. – ………………………………………….. Podany do publicznej wiadomości dnia 15 czerwca 2016r.

II etap edukacyjny – kl. IV-VI

L,p.

Przedmiot

Tytuł podręcznika

Autor

Nr dopuszczenia

Wydawnictwo

ćwiczenia

KLASA IV

 

11

j.polski

Teraz polski!4, Anna Klimowicz

538/1/2012/2015

Nowa Era

Teraz polski4

Anna Klimowicz, K.Brząkalik

12

matematyka

Matematyka z plusem M.Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki

340/1/2015/z1

GWO

Matematyka z plusem (1 ćwiczenie)

13

plastyka

Do dzieła! Jadwiga Lukas, Krystyna Onak

326/1/2011/2015

Nowa era

 

14

przyroda

Tajemnice przyrody 4, Maria Marko-Worłowska, Feliks Szlajfer, Joanna Stawarz

399/1/2011/2014

Nowa Era

Zeszyt ćwiczeń 1 i 2(jeśli starczy środków)

Jolanta Golanko, Urszula Moździerz,

15

j. angielski

Look 1

Steve Elsworth, Jim Rose, Małgorzata Tatierka

252/1/2014/z1/2015

Pearson

Look1+ćwiczenia z AudioCD

16

Historia i społeczeństwo

Podręcznik „Wczoraj i dziś” Grzegorz Wojciechowski

443/1/2012/2015

Nowa Era

Wczoraj i dziś 4

Tomasz Maćkowski

17

religia

Podręcznik „Zaproszeni przez Boga” nowa podstawa programowa Zbigniew Marek

AZ-21-01/10-KR-21/12

WAM

 

18

muzyka

Lekcja muzyki Monika Gromek, Grażyna Kilbach

589/1/2012/2015

Nowa era

 

19

Zajęcia techniczne

Jak to działa?, Lech Łabecki, Marta Łabecka

295/2010/2014

Nowa era

 

20

Zajęcia komputerowe

Lubię to! Michał Kęska

729/1/2015

Nowa era

 

KLASA V

21

Język polski

Teraz polski! 5” podręcznik Anna Klimowicz

538/2/2013/2015

Nowa Era

Teraz polski5”

Agnieszka Marcinkiewicz

22

Przyroda

Tajemnice przyrody 5” – nowa podstawa programowa Janina Ślósarczyk, Ryszard Kozik, Feliks Szlajfer

399/2/2013/2015

Nowa era

Tajemnice przyrody5”Część 1i2(jeśli wystarczy środków)

23

Historia i społeczeństwo

Wczoraj i dziś 5” podręcznik Grzegorz Wojciechowski

443/2/2013/2015

Nowa era

Wczoraj i dziś5”

Tomasz Maćkowski

24

Muzyka

Lekcja muzyki” Monika Gromek, Grażyna Kilbach

589/2/2013

Nowa Era

 

25

Matematyka

Nowa Matematyka z plusem Małgorzata Dobrowolska, Maria Jucewicz, Marcin Karpiński, Piotr Zarzycki

773/2/2016

GWO

Ćwiczenie- (1 )

26

Religia

Obdarowani przez Boga”Nowa podstawa Zbigniew Marek

AZ-22-01/10-KR-5/13

WAM

 

27

Język angielski

Podręcznik: Look 2

Steve Elsworth, Jim Rose, Małgorzata Tatierka

252/2/2010/2015

Pearson

Look2 + płyta

28

Zajęcia komputerowe

Lubię to!5 Michała Kęska

729/2/2016

Nowa Era

 

29

Zajęcia techniczne

Jak to działa? Lech Łabecki, Marta Łabecka

295/2/2010/2015

Nowa era

 

30

Plastyka

Do dzieła! Jadwiga Lukas, Krystyna Onak

326/2/2011/2015

Nowa Era

 

KLASA VI

 

31

Religia

Obdarowani przez Boga”.

Księża Jezuici

AZ-23-01/10-KR-1/14

WAM

 

32

Język polski

Teraz polski 6 Ewa Klimowicz

538/3/2014

Nowa Era

Teraz polski6

Agnieszka Marcinkiewicz

33

Język angielski

Look3

SteveElsworth, Jim Rose, Małgorzata Tatierka

252/3/2010/2015

PEARSON

Look3+ ćwiczenia z AudioCD

34

Matematyka

Matematyka 2001-podręcznik J. Chodnicki, M. Dąbrowski i inni

303/3/2014/z1

WSiP

Matematyka 2001 część 1,2,3

Zbiór zadań

35

Historia i społeczeństwo

Wczoraj i dziś 6” Grzegorz Wojciechowski

443/3/2014/2015

Nowa era

Wczoraj i dziś6”

Zeszyt ćwiczeń 1,2

36

Przyroda

Tajemnice przyrody 6 – podręcznikĆwiczenia Joanna Stawarz, Feliks Szlajfer, Hanna Kowalczyk

399/3/2014

Nowa Era

Tajemnoce przyrod6”część 1 i 2

37

Plastyka

Plastyka 4-6”-podręcznik do szkoły podstawowej Stanisław Krzysztof Stopczyk, Joanna Chałaścińska

533/2012

WSiP

 

38

Zajęcia techniczne

Podręcznik zajęcia techniczne:Część komunikacyjna i Część techniczna z serii „Odkrywamy na nowo” Urszula Białaka, Jerzy Chrabąszcz

384/1/2011/2015

384/2/2012

Operon

 

39

Zajęcia komputerowe

Zajęcia komputerowe z pomysłem Anna Wysocka

477/3/2014

WSiP

 

40

Muzyka Muzyka. Nuty, smyki i patyki kl.VI (część 1 i 2) Malina Sarnowska, Katarzyna Jakóbczyk, Oliwia Kaczyńska, Urszula Smoczyńska

547/3/2014

WSiP

 

Zaopiniowany przez radę rodziców dnia 15..06.2016r. – ………………………………………….. Podany do publicznej wiadomości dnia 15 czerwca 2016r   IX Szkolny Festyn Rodzinny

Dnia 08.06.2016r. Szkoła przygotowała wraz ze społecznością lokalną IX Festyn Rodzinny w ramach XVIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny pt.” Rodzina -tu się wszystko zaczyna” w Pawłocinie.

Katarzyna Konopka, Iwona Czernialis

 16-17.05.2016 wyjazd uczniów klas IV -VI  do Olsztyna  na wycieczkę pt.” Noc Muzeów”

Katarzyna Konopka, Emilia Wiśniewska

Szanowni Państwo                                                                                                                                                    Olsztyn 10.03.2016r.

W związku z przygotowaniami XVIII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny z tematem przewodnim „Rodzina tu wszystko się zaczyna” jako wojewódzki koordynator programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” zwracam się z propozycją nawiązania i kontynuowania współpracy w zakresie upowszechniania programu.

Program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” od ponad 17 lat cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem i wysoką oceną jego odbiorców zarówno bezpośrednich (rodziców, wychowawców, pracowników socjalnych, kuratorów) jak i realizujących go psychologów i pedagogów.

Program powstał i funkcjonuje w ramach szeroko rozumianego Programu Pomocy Rodzinie. Jest promowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i umieszczony w Programie Polityki Prorodzinnej na lata 2012-2016.

Napisany w duchu wychowania podmiotowego jest programem ukierunkowanym na zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców, wychowawców oraz wszystkich osób pracujących z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Adresowany jest bezpośrednio do dorosłych i realizowany w wymiarze 40 godzin dydaktycznych zajęć warsztatowych.

„Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” spełnia standardy jakości poziomu II dobra praktyka i jest rekomendowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji MEN. Jako program profilaktyczny posiada rekomendację Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

Informacje o programie umieszczone są na stronie: www.ore.edu.pl, www.kbpn.gov.pl, www.parpa.pl.

Koszt 40 godzinnego szkolenia wynosi 500,00 zł. od osoby. Liczba uczestników szkolenia w jednej grupie to ok. 15 osób. Szkolenia dla realizatorów oraz osób zainteresowanych (pedagodzy, pracownicy socjalni, kuratorzy) prowadzone są w terminach weekendowych. Przeszkolono już realizatorów w Ostródzie, w Olsztynku, w Iławie, w Białej Piskiej, Piszu w Olsztynie (10 grup), Kurzętniku, Kętrzynie, Lubawie. W w/w miejscowościach program zadomowił się na dobre, jest realizowany również w wielu innych miejscach w naszym województwie przez profesjonalnie przygotowanych realizatorów. Szkolenia dla rodziców odbywają się w cyklu 10 spotkań (raz w tygodniu).

Prosimy o upowszechnienie informacji o programie oraz przesłanie drogą e-mailową zgłoszeń osób zainteresowanych uczestnictwem w szkoleniu, w tym uzyskaniem uprawnień realizatora, co pozwoli na upowszechnianie programu a przede wszystkim przyczyni się do budowanie bliskich, zdrowych relacji w rodzinie.

Termin szkoleń:

„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” sesja I 2-3.04.2016r, sesja II 14-15.05.2016r

„Rodzeństwo bez rywalizacji” sesja I 09-10.04.2016r., sesja II 21-22.05.2016.

Wojewódzki koordynato\+r

+++

programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”

Elżbieta G. Smolińska\+tel.603 246 501 e-mail smolinska.koordynator@gmail.com

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kożuchach

Grażyna Lucyna Brodowska

 INFORMACJA W SPRAWIE STYPENDIÓW SZKOLNYCH W GMINIE BIAŁA PISKA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO 30 CZERWCA 2016R.

1. Najpóźniej w kwietniu 2016 r. każdy świadczeniobiorca otrzyma zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego z urzędu w sprawie przyznania stypendium szkolnego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r. wraz z dołączonym oświadczeniem o osiąganych dochodach. Uwaga: Powyższa procedura dotyczy wyłącznie osób, które złożyły wnioski o stypendium do 15 września 2015 r. 2. Jednocześnie informujemy, iż dokumenty (faktury, rachunki imienne) potwierdzające wydatki poniesione na pomoc edukacją dla ucznia będą brane pod uwagę z całego okresu udzielania stypendiów w roku szkolnym 2015/2016. Należy także pamiętać, iż zakres ilościowy zakupionych artykułów sportowych obowiązuje dla obu okresów udzielania stypendium. 3. Przypominamy także, iż każdy świadczeniobiorca, niezależnie od w/w postępowania zobowiązany jest powiadomić Zespół Obsługi Placówek Oświatowych o każdej zmianie dochodu i sytuacji rodzinnej(liczba członków we wspólnym gospodarstwie) przez cały okres udzielania stypendium. Biała Piska, 07.03.2016r.

Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Białej Piskiej

Dyrektor Szkoły w Kożuchach Grażyna Lucyna Brodowska

Dnia 18.02.2016 r. w auli Publicznego Gimnazjum w Białej Piskiej odbyło się uroczyste wręczenie stypendium za wysokie wyniki w nauce. Małgorzata Rąg 14 LUTY 2016 roku, o godz. 12:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych im. Agnieszki Osieckiej w Rucianem-Nidzie, ul. Gałczyńskiego 2. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kożuchach reprezentowali szkołę w występach artystycznych  w akcji  ” Taniec przeciwko przemocy wobec kobiet”


Katarzyna Konopka


W dniach 01-02. 02.2016r. w Szkole Podstawowej  w Kożuchach

podczas ferii zimowych odbyły się zajęcia dla dzieci pt; ” Z nami jest wesoło” Bezpieczne zimowe szaleństwa”.

W pierwszym dniu  odbyły się zajęcia profilaktyczne „ CZERPIĘ RADOŚĆ Z ŻYCIA” . Następnie uczestnicy czytali wiersze Juliana Tuwima , Jana Brzechwy, po czym zilustrowali wybrane fragmenty wierszy. Odbył się również konkurs w formie karaoke „ Kolęd i Pastorałek” przygotowywanych przez Szkolne Koło Caritas , Małgorzatę Rag i Katarzynę Konopka. Uczestnicy brali aktywny udział we wszystkich zajęciach , czego dowodem było ich zaangażowanie. Drugi dzień , to również dzień zajęć profilaktycznych pt:„ MAM KOLEGÓW I PRZYJACIÓŁ”. Uczniowie wykonali plakaty do powyższego tematu , ukazując swoich przyjaciół wśród kolegów i bliskich. Następnie odbyły się zajęcia rekreacyjne na powietrzu.

Ferie zimowe uważamy za udane ,wszyscy wrócili do domu zrelaksowani i w wyśmienitych humorach .

Katarzyna Konopka

Wspaniałe humory dopisywały uczniom naszej szkoły podczas zabawy karnawałowej, która kończyła I semestr nauki.

styczeń 2016 r. IMG_1495     IMG_1496    IMG_1497    IMG_1500 IMG_1512   IMG_1498   IMG_1510 Jadwiga Banach


Dzień Babci i Dziadka – styczeń 2016 r. DSC06264 DSC06263 DSC06266   DSC06265 DSC06270 DSC06271 DSC06266  DSC06268 22 stycznia uczniowie klas „0” – III przygotowali uroczysty występ dla swoich Babć i Dziadków. Trzecioklasiści zamienili się w aktorów i wystawili sztukę teatralną pt. „Czerwony Kapturek”. Młodsi uczniowie wykonali piosenki dla Babci i Dziadka. Członkowie koła tanecznego podsumowali uroczystość pięknym i wzruszającym układem tanecznym.   Po złożeniu życzeń i wręczeniu upominków Kochane Babcie i Kochani Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. IMG_1519          IMG_1518 Jadwiga Banach


Zdjęcia z podstawówki 742Zdjęcia z podstawówki 743

Wystawa nagrodzonych prac konkursowych.

W drugim tygodniu grudnia 2015 roku w naszej szkole został ogłoszony międzyszkolny konkurs plastyczno – techniczny „Najpiękniejszy stroik Bożonarodzeniowy” . Konkurs organizowała Jadwiga Banach – nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej w Kożuchach. Uczestniczyli w nim uczniowie z naszej szkoły, Szkoły Podstawowej w Skarżynie i w Drygałach. Zwycięzcy i nagrodzeni:

Kategoria  – kl. I – III:

I miejsce – Julita Karwowska, Kinga Piasecka II miejsce – Wiktoria Skrodzka, Magdalena Piotrowska III miejsce – Nikola Sierzputowska, Izabela Chalamońska Wyróznienie – Anna Modzelewska, Julia Wróblewska (Skarżyn)

Kategoria lasy IV – VI:

I miejsce – Maciej Piotrowski

II miejsce – Maria Konopka, Piotr Chmielewski

III miejsce – Natalia Boguszewska (Drygały), Julia Parzych (Skarżyn)

Wyróżnienie – Natalia Ciołkowska, Aleksandra Zyskowska


Gminny Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej 12.12.2015 r.

Jan Bogdan Archacki


 11 Listopada Święto Niepodległości Polski

Dnia 10 listopada o godzinie 13.00 na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji święta 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości. Wszyscy zebrali się punktualnie i czekali na uroczyste przywitanie przez osoby, które przygotowały tę akademię – panią Emilię Wiśniewską i przedstawicieli SU. W przemówieniu zawarte było przywitanie wszystkich zebranych i przypomnienie z jakiej okazji jest ta akademia oraz dlaczego dzień 11 listopada jest dniem wolnym od nauki i pracy. Następnie rozpoczęła się część artystyczna – przedstawienie pt. „Pociąg do wolności”. Uczniowie klasy IV ,V i VI oraz uczennica klasy II przybliżyli starszym i młodszym kolegom historię naszego kraju, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie odwiedzali poszczególne stacje : „Niewola”, „Powstanie:kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe”, „I wojna światowa”. „Wolność” , a tam recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni żołnierskie. Apel z pewnością zapoznał uczniów z wieloma wydarzeniami z historii naszej Ojczyzny.

Emilia Wiśniewska


 Gminny Przegląd Form Teatralnych

Szkolne koło ” ŚPIEWAJ I TAŃCZ” prowadzone przez panią Katarzynę Konopka dnia   21. 11 . 2015r brało udział w VI festiwalu szkolnych grup teatralnych  pt. ” Jesteśmy razem..” Organizatorem  festiwalu był  Miejsko Gminnym Ośrodek  Kultury w Białej Piskiej. W przedstawieniu pt: „ O Ali , Wojtku , Kocie i rysowaniu na płocie” uczniowie Szkoły Podstawowej w Kożuchach  przedstawili  w krótkich fragmentach  jak należy dbać o przyjaciela . Szkolne koło ” śpiewaj i tańcz” również  wystawiło przedstawienie dla rodziców i dla oddziału przedszkolnego.

Katarzyna Konopka


Sprawnościowe zmagania w piłce nożnej – 20 października 2015 r.

W Gminnych eliminacjach XVI edycji turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” nasza drużyna wywalczyła IV miejsce.

Jan Bogdan Archacki


Szanowni Państwo, W najbliższym czasie w Szkole Podstawowej w Kożuchach pojawi się zespół wizytatorów ds. ewaluacji, którzy w dniach od 28.10.2015r. do 30.10.2015r. będą się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu. Ewaluacja zewnętrzna jest ważnym elementem systemu nadzoru pedagogicznego, zatwierdzonego rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej . Ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Ministerstwo zdefiniowało wymagania wobec szkół, dotyczące różnych dziedzin: od wyników nauczania, przez rozwijanie aktywności uczniów, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie (pełna lista wymagań na stronie www.npseo.pl). Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się więc uzyskać pełny obraz funkcjonowania placówki. Rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z uczniami i partnerami placówki. Istotnym elementem jest rozmowa z rodzicami.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z wizytatorami ds. ewaluacji dnia 29.10.2015r. o godz. 13.00 do Szkoły Podstawowej w Kożuchach.

Poproszą Państwa o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa, wypełniamy w formie papierowej i następnego dnia przekazujemy wizytatorom w szkole. Wypełnienie ankiety trwa ok. 20 min. Wypływające z niej wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły”. Zależy nam na Państwa szczerych opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność. Z wyrazami szacunku,

Dyrektor Szkoły Lucyna Grażyna Brodowska


 Rajd ” Młodzi- Gospodarzami działań w duchu Zasłużonych”. 

W dniach 25-27.09.2015r. zuchy i harcerze Szkoły Podstawowej w Kożuchach należący do 1WDH Ex” Bi-PI” uczestniczyli w rajdzie harcerskim pt. „Młodzi- Gospodarzami działań w duchu Zasłużonych”. zorganizowanym przez ZHP Hufiec Pisz  im. Janusza Korczaka. Patronat na rajdem objęli: Starosta Piski Andrzej Nowicki, Burmistrz Białej Piskiej Wojciech Stępniak, Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski.  Partnerzy: MGOK w Białej Piskiej, PDK w Piszu, Leśniczówka Pranie Rajd „Młodzi- Gospodarzami działań w duchu Zasłużonych” rozpoczął się w Białej Piskiej wieczornicą, która miała zadanie przybliżyć młodemu pokoleniu życie harcerskie, jakie wiódł Tadeusz Krzywoszewski na trenie Pisza i Białej Piskiej. Wieczornicę przygotowała 1 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Ex „Bi-Pi” z Białej Piskiej pod kierownictwem drużynowej hm Katarzyny Konopka Następnie odbyło się harcerskie śpiewogranie i wyświetlane były wywiady przeprowadzone z druhną i druhami z drużyn „Kamena” i „Werset”. Na zakończenie wieczornicy zostały wręczone upominki dla gości zaproszonych w postaci znaczków rajdowych i książki dh Tadeusza Krzywoszewskiego z wpisem prawnuczki druha Moniki Cwalińskiej. W sobotę rano zgrupowanie wyruszyło pociągiem do Pisza do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Piszu, gdzie odbył się konkurs recytatorki wierszy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego. Konkurs przygotowała i Przeprowadziła HR Agnieszkę Wiktorko –Liżewską, członek komisji historycznej. Konkurs odbył się w kategorii: zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy. Było to wielkie przeżycie dla osób prezentujących wiersze, a przede wszystkim dla najmłodszych, ale świetnie sobie poradzili. Z naszej szkoły w kategorii zuchy: I MIEJSCE: Anna Modzelewska z 1WDH ex” Bi-Pi” Drużynowa Katarzyna Konopka ( SP w Kożuchach). II –MIEJSCE Izabela Chalamońska z 1WDH ex” Bi-Pi” Drużynowa Katarzyna Konopka ( SP w Kożuchach), Kategoria Harcerze: I MIEJSCE –Natalia Wierzbicka 1WDH ex” Bi-Pi” drużynowa Katarzyna Konopka ( SP w Kożuchach). Sobotni wieczór spędziliśmy w Piskim Domu Kultury w Piszu. Pierwsze druha spotkania z Piszem związane były decyzją komendy chorągwi w Olsztynie z objęciem komendy hufca pisz w 19 marca 1957 roku,Pod kierownictwem tego wspaniałego druha ZHP w powiecie piskim zaczęło się dynamicznie rozwijać. Rosło grono harcerzy i miłośników ZHP.Od 1  października 1959 roku otrzymał propozycję objęcia stanowiska kierownika budującego się w Piszu Powiatowego Domu Kultury, którego uroczyste otwarcie zaplanowano na 22 lipca 1960 roku.  Jednak osoba  Pana Krzywoszewskiego okazała się niewygodna na tym stanowisku dla władz komunistycznych. Nadeszły, bowiem czasy potępienia działalności AK i ludzi związanych z tym środowiskiem. Zdekonspirowano również Pana Krzywoszewskiego, którego usunięto z posady dyrektora PDK tłumaczą to rzekomą prowokacją, mającą miejsce podczas jednego z przedstawień organizowanych przez Dom Kultury. Jerzy do tego czasu mieszkał w Nidzie i dojeżdżał do pracy w Piszu.   Dopiero w lutym 1963 roku otrzymał przydział i klucze do nowo oddanego bloku w Piszu. Na Sali widowiskowej w PDK w Piszu odbyło się spotkanie przy kominku, które wywołało wzruszenie u niejednej osoby oglądającej na pewno to były Zuchy z Ex” Bi-Pi”. Scena gościła byłych druhów  z Drużyn „Kamena” i „Werset”  ( Aldona Kozioł, Zduńczyk, Konrad Suchodolski, Bogusław Kurzątkowski), których Drużynowym był hm Jerzy Krzywoszewski. To właśnie oni przybliżyli nam postać tego wspaniałego, wielkiego człowieka, jakim był Druh Jerzy. Scenariusz spotkania przy kominku stworzyły dh Monika Palczewska, dh Dorota Nowacka. Po wystąpieniu harcerzy wystąpił pracownik Piskiego Domu Kultury, który zaprezentował utwory Kaczmarskiego. Zuchy i harcerze z Ex” Bi-Pi również wzięli udział w grze nocnej, która zakończyła się o 24 h na cmentarzu przy grobie Druha Jerzego Krzywoszewskiego. Dwóch zuchów z Drużyny Ex „Bi-Pi” złożyło Obietnicę Zuchową. Izabela Chalamońska uczennica Szkoły Podstawowej  w Kożuchach, po złożeniu Obietnicy Zuchowej, nie mogła uwierzyć, że jest już prawdziwym zuchem, jej szczęście wyrażało się w słowach i na twarzy. Bardzo się cieszyła, gdy jej wszyscy gratulowali. Minęło zmęczenie i mówiła, „ że już może wszędzie maszerować” Niedzielny poranek rozpoczęliśmy mszą Świętą w Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP Piszu w intencji Druha Jerzego i wszystkich zmarłych harcerzy. Po mszy zakończyliśmy rajd zawiązaniem kręgu, przekazaniem iskierki i odśpiewaniem wspólnie pieśni harcerskich. Sporządziła drużynowa; hm Katarzyna Konopka


 „ Święto pieczonego ziemniaka”.  Święto Pieczonego Ziemniaka  spotkanie integracyjne 24 września 2015 r. w Szkole Podstawowej w Kożuchach odbyła się impreza środowiskowa z udziałem uczniów i rodziców pod hasłem„ Święto pieczonego ziemniaka”. Uczniowie brali udział w różnych konkurencjach  i zabawach. Wszystkie związane były z ziemniakiem. Po zmaganiach konkursowych przyszedł czas na degustację babki ziemniaczanej,  którą przygotowali rodzice oraz ziemniaków upieczonych w ognisku. Uczniowie we wspaniałych humorach wrócili do swoich domów Jadwiga Banach


INFORMACJA Z WYDARZEŃ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOŻUCHACH

Dnia 24.09.2015r. uczniowie naszej szkoły brali udział w  mistrzostwach gminy Biała Piska w lekkiej atletyce . Szkołę reprezentowała drużyna 15 uczniów  z kl. I-III oraz IV-VI W tym roku uczniowie wywalczyli: Skrodzki Kacper  – I miejsce w biegu na 200m Chaberek Aleksandra –I miejsce w biegu na 800m Doliwa Dawid – II miejsce w biegu na 1000m Ossowiecka  Wiesława– II miejsce w biegu na 600m Konert Dawid- II miejsce w biegu na 600m Wróblewski Rafał- III miejsce w rzucie piłką palantową Ciołkowska Natalia – III miejsce w rzucie piłką palantową i IV miejsce w biegu na 600m Wierzbicki Bartosz- III miejsce w rzucie piłką palantową Zduńczyk Mateusz – IV miejsce w biegu na 400m Chaberek Weronika- IV miejsce w biegu na 600m Sierzputowski Kacper – IV miejsce w rzucie piłką palantową Piotrowski Maciej-  V miejsce w biegu na 1000m Sierzputowski Dominik- VI miejsce w biegu na 800m   Razem nasza reprezentacja zdobyła 2 medale złote, 3 medale srebrne i 7 medali brązowych. XXII AKCJA Jesiennego „Sprzątania Świata – Polska!” 2015 pod hasłem „Wyprawa – Poprawa”. Sprzątanie świata   Dnia 25 września 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kożuchach wraz z wychowawcami wzięli czynny udział w akcji XXII Jesiennego „Sprzątania Świata – Polska!” 2015 pod hasłem „Wyprawa – Poprawa”. Uczniowie sprzątnęli boisko szkolne, posesję szkolną, wieś Kożuchy i  Rolki oraz drogę do Danowa.